سوله چیست؟

سوله سازه‌ای فلزی با سقف شیب‌دار است که بر اساس محاسبات فنی خاص طراحی و ساخته می‌شود. از این نوع سازه در کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه یزرگ نیاز است استفاده می‌شود.

به دلیل بزرگ بودن ابعاد تیرها و ستون‌ها باید از تیرورق در پروفیل‌های سوله استفاده کرد.

اجرای سوله

کاربرد سوله

پرکاربردترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان سوله است. در بیش از ۹۰ درصد صنایع، انبارها، ورزشگاه‌ها، سالن‌های تولید دام و طیور و… به کار می‌رود.

بنا بر ابعاد دهانه، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می‌کند.

سوله به دلیل کاربرد عمدتاً صنعتی از نظر طراحی با سایر سازه‌ها متفاوت است خصوصاً آنکه قاب‌ها در این نوع سازه‌ها کاملاً متفاوت بوده و دارای شیب می باشند و دهانه ها نیز نسبت به سایر سازه‌ها بزرگتر است.

 

بررسی انواع سوله

به طور کلی سوله ها به سه دسته ی یو بی ام، تیرورقی و خرپایی تقسیم می شوند. سوله های تیرورقی تقریبا به میزان بسیار کمی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

سوله های تیرورقی :

سوله هایی هستند که از ستون های فولادی مرتفع که از وزن نسبتا زیادی هم برخوردارند ساخته می شوند. این سازه های فلزی امروزه به دلیل وزن سنگینی که دارند کمتر مورد استفاده سازندگان قرار می گیرد ,این وزن سنگین و زیاد سازه باعث افزایش سرسام آور هزینه های تمام شده در این نوع سوله گردیده است .

یکی از محدودیت های جدی این نوع سوله ها می تواند ابعاد دهانه آن ها باشد که پاسخگوی خوبی برای نیاز های کوچک و بزرگ کارفرمایان نیست.

 

سوله های یو بی ام :

قاب این سازه های فلزی به شکل قوسی می باشد . طراحی سوله های یو بی ام با دیگر انواع سوله ها متفاوت است به دقت زیادی نیاز است تا سازه ای بدون عیب و نقص طراحی و ساخته شود.

این نوع نیز مانند سوله های تیرورقی با محدودیت در ابعاد دهانه شان مواجه هستند که این می تواند ضعفی اساسی در این نوع سازه ها به شمار آید.

 

سوله های خرپایی :

سبک ترین نوع سوله های موجود در بازار که با قیمت مطلوبی ارائه می گردد سوله های خرپایی است که هیچ محدودیتی در ابعاد دهانه های خود ندارند. با بهره گیری از علم روز دنیا و تبعیت از تمامی قوانین بین الملل به عنوان یک سوله استاندارد و با کیفیت شناخته می شود .

 

اجرای سوله
نصب سوله
سوله خرپایی

 

تفاوت سوله خرپایی و یو بی ام (UBM):

در ساخت سوله های یو بی ام (UBM) امکان نصب جرثقیل در کناره های این سازه به دلیل وجود قوس بسیار و نیز داشتن ارتفاع کم وجود ندارد . اما در هر دو طرف سوله های خرپایی می توان جرثقیل های کناری را نصب کرد.

امکان نصب جرثقیل های سقفی در سوله های یو بی ام وجود ندارد در عین حال انواع جرثقیل سقفی را می توان در سوله های خرپایی نصب کرد.

در ساخت دهانه های سوله ی یو بی ام محدودیت وجود دارد اما دهانه های سوله خرپایی را می توان در ابعاد و ارتفاعات گوناگونی بدون داشتن محدوریت ساخت.

قسمت های مختلف سوله های یو بی ام به وسیله ی دستگاه مخصوصی با یکدیگر متصل و مونتاژ می شوند اما در نصی اجزای سوله های خرپایی از جوشکاری و پیچ و مهره استفاده می کنند.

موارد کاربرد سوله های یو بی ام محدود بوده و نمی توان برای مواردی مانند بیمارستان ها و واحدهای دارویی از آن ها استفاده کرد. این در حالی است که برای ساخت سوله های خرپایی هیچ محدودیت کاربری وجود ندارد.

 

تاثیر جنس متریال بر قیمت سوله

در ساخت سوله از ورقهای ضخیم پروفیل ، زد ، نبشی ، ناودانی تیرآهن ، ورقهای پوششی ، عایق ها ، میل گرد ، رنگ و پیچ و مهره و … استفاده می شود که همچون کالاهای دیگر می توان از جنس مرغوب یا نامرغوب استفاده نمود که این موضوع در ساخت و رنگ و نصب سوله تاثیر به سزایی دارد و عمدتاً از فولاد St37 استفاده می گردد و در فولادهای با مقاومت بیشتر یا کمتر نوع و فرمول جوشکاری بسیار حائز اهمیت است. در نتیجه متریال بر روی قیمت سوله تاثیر می گذارد.

طراحی و اجرای سوله

طراحی و ساخت سوله ، فرآیندی است تخصصی و دقیق که عوامل زیادی در ساخت آن دخیل هستند . بی توجهی به هر یک از این عوامل می تواند هزینه گزافی را به سازنده تحمیل و یا استحکام و پایداری سازه را تضعیف نموده و منجر به حوادث غیر قابل جبران شود .
 
معمولا اتصال اغلب قسمتهای یک سوله بوسیله پیچ و مهره و درمواردی نیز از طریق جوش انجام میگیرد. بدلیل اینکه تمامی قطعات سوله در کارخانه ساخته میشوند و بیشتر اتصالات از نوع فلنجی بوده معمولا عملیات نصب در چند روز خاتمه می یابد و این امر باعث صرفه جویی فراوان در وقت و هزینه تمام شده میگردد.
 
شرکت مهارت پدیده با دارا بودن تیم طراحی مجرب و کاردان و مشرف به عملیات ساخت سوله با تضمین کیفیت پروژه شما را انجام خواهد داد.
 
طراحی و اجرای سوله

کار را به کاردان بسپارید؛ گروه آترین سازه با بیش از یک دهه سابق درخشان در ساخت و اجرای سقف شیروانی، آلاچیق، سقف ویلا، خرپا، سردرب، سوله و با به کارگیری افراد متخصص و مجرب آماده خدمت رسانی به همشهریان گرامی در کوتاه ترین زمان میباشد.