استندینگ سیم چیست؟

استندینگ سیم نوعی سیستم برای پوشش سقف شیروانی و نمای ساختمان است که زیبایی خاصی برای بنا ایجاد می کند. این نوع سیستم در صورت اجرای مناسب از کیفیت خوبی برخوردار است و در رنگ ها و جنس های گوناگونی اجرا می شود. پروفیل های لازم برای این نوع سیستم با برندهای مختلف داخلی و خارجی عرضه شده و برای ساختمان های گوناگونی اجرا می شود.

سقف استندینگ سیم

سقف استندینگ سیم

سقف استندینگ سیم (Standing Seam) یک نوع پوشش شیروانی با استفاده از ورق های فلزی نازک آلومینیومی یا از جنس گالوانیزه است که با کمک دستگاه های ویژه رول فرم در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

ورق های فلزی که برای این نوع سقف ها مورد استفاده قرار می گیرد؛ طول بلندی دارند و خمیده هستند. قفل شدن و در کنار هم قرار گرفتن ورق های مذکور با استفاده از انبرهای مخصوص به نام سیمر (Seamer) انجام می شود. برای اجرا و آب بندی این مدل سقف شیروانی از جوشکاری و پیچ روکار استفاده نمی شود و این امر ظاهر سقف را زیبا جلوه می دهد.

سیستم سقف های استندینگ سیم اغلب جهت بام های شیبدار اجرا می شود. پنل ها یا ورق های فلزی تشکیل دهنده سقف توسط کلیپس های مخصوص به بخش زیرین متصل و در یکدیگر قفل می شوند. این نوع پوشش های سقف شیبدار مدرن انعطاف پذیری بالایی در برابر تغییرات جوی و دما دارند که یک ویژگی بسیار مطلوب به شمار می رود.

سقف شیروانی استندینگ سیم اغلب برای ساختمان های شمال کشور و مناطق پربارش گزینه مناسبی محسوب می شود.

سقف شیبدار استندیگ سیم
اجرای سقف استندینگ سیم
سقف استندینگ سیم

فواید و مزیت های استفاده از سیستم Standing Seam

اجرای استندینگ سیم برای بام و نمای ساختمان ها فواید متعددی دارد که به برخی از آنها اشاره می کنیم.

 • این سیستم به راحتی روی سقف شیبدار و نمای ساختمان به شکل پیوسته اجرا می شود.
 • زیبایی و جذابیت سیستم یکی دیگر از مزیت های آن محسوب می شود.
 • رنگ ها و متریال گوناگونی را می توان در پنل های Standing Seam استفاده کرد.
 • پوشش این نوع سقف شیروانی قابلیت عایق صوتی و حرارتی نیز دارند.
 • این نوع سقف شیبدار مدرن به لحاظ آب بندی نیز مناسب است.
 • با سیستم استندینگ سیم می توان شکل های مختلفی را برای سقف شیبدار ساختمان طراحی کرد.
 • این نوع سیستم برای مکان هایی که نیاز به یک سقف سبک دارند گزینه مناسبی به شمار می رود.
 • با اجرای سیستم Standing Seam می توان به راحتی یک گاتر مخفی در داخل سقف تعبیه کرد. البته گاتر به صورت نمایان خارج از سقف نیز یک گزینه جذاب برای اغلب مشتریان است.
ساخت و اجرای سقف استندینگ سیم

اجرای استندینگ سیم

اجرای استندینگ سیم سقف توسط ورق های نازک آلومینیومی یا گالوانیزه در چهار مرحله صورت می گیرد.

 • در مرحله اول شاسی کشی اصلی سقف انجام می شود. در این مرحله سقف اولیه به صورت خرپا اجرا می شود. کار شاسی کشی با پروفیل های مورد نظر که اغلب در اندازه های 30 در 50 هستند در جهت شیب بام صورت می گیرد. این پروفیل ها در فاصله 60 سانتی متری از یکدیگر نصب می شوند.
 • در این مرحله سقف از جهت صدا و حرارت عایق می شود. پارچه نم گیر در فاصله بین پروفیل ها جهت جذب رطوبت قرار داده می شود. روی پروفیل ها هم پشم سنگ به کار می رود.
 • در مرحله سوم به دلایل مختلف از چوب روس خشک شده یا ورق OSB استفاده می شود. قرار دادن چوب روس یا OSB موجب تقویت زیرسازی، ایجاد فضایی مناسب جهت نصب کلیپس، پر شدن فضای بین ورق اصلی و محل نصب سقف و همچنین پوشانده شدن کامل سقف و نما می شود.
 • در مرحله آخر هم پنل های مورد نظر توسط کلیپس ها به بخش زیرین متصل می شوند.

 

قیمت استندینگ سیم

قیمت استندینگ سیم برای سقف یا نمای ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • سیستم Standing Seam با پروفیل های آلومینیوم و گالوانیزه اجرا می شود و هر کدام از آنها قیمت های متفاوتی دارند.
 • ضخامت پروفیل یا ورق های فلزی نیز با یکدیگر فرق می کند و این امر نیز نقش موثری در میزان قیمت استندینگ سیم دارد.
 • یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در قیمت Standing Seam مربوط به دستمزد تیم اجرایی است. هر کدام از تیم های اجرایی با توجه به مهارت، تجربه و شهرت خود دستمزدهای گوناگونی از کارفرما درخواست می کنند.
 • زمان اجرای استندینگ سیم نیز در قیمت تمام شده پروژه موثر است. برخی از فصول سال زمان مناسبی برای پروژه های عمرانی و اجرای سقف شیروانی است که اغلب موجب افزایش قیمت اجرای سقف می شود.
اجرای استندینگ سیم

اجرای سقف Standing Seam توسط گروه آترین سازه

اگر شما هم برای ساختمان مورد نظر خود نیاز به سقف استندینگ سیم دارید؛ با کارشناسان گروه آترین سازه مشورت کنید. این مجموعه با بیش از ده سال سابقه در زمینه اجرای این نوع سقف ها، پروژه های متعددی را به خوبی به اتمام رسانده است. گروه آترین سازه علاوه بر خدمات مذکور در اجرای برخی از پروژه های ساختمانی نظیر: دیوارپوش، سردرب و سقف کاذب و همچنین خرید و فروش ورق های کامپوزیت نیز فعالیت می کند.

کار را به کاردان بسپارید؛ گروه آترین سازه با بیش از یک دهه سابق درخشان در ساخت و اجرای سقف شیروانی، آلاچیق، سقف ویلا، خرپا، سردرب، سوله و با به کارگیری افراد متخصص و مجرب آماده خدمت رسانی به همشهریان گرامی در کوتاه ترین زمان میباشد.