خرپا چیست؟

خرپا سازه ایست متشکل از چندین قطعه که با طراحی خواصی بهم متصل میشوند بصورت پلی مابین دو ستون اجرا شده و محل را برای ایجاد پوشش سقف یا موارد دیگر آماده میسازد.

خرپای ساده از اتصال چند میله مستقیم که به طور مفصلی به هم متصل شده به طوری که شبکه های مثلثی به وجود می آورد تشکیل می گردد. بیشتر خرپا های مورد استفاده عموم بشکل مثلث ساخته شده و مابین ضلع پایین و شیب ها با پروفیل های کوچکتر بهم متصل و باعث افزایش مقاومت سازه میگردند.

خرپا سقف شیروانی

خرپا با طرح های مختلفی از قبیل: تک شیب، دوشیب مثلثی، چهار شیب (کلبه ای) در ابعاد و ارتفاع مختلف قابل اجرا می باشد.

شرکت ما مفتخر است که با داشتن اکیپی مجرب و متخصص و رزومه بسیار عالی در زمینه ساخت و پوشش خرپا در خدمت شما عزیزان باشد.

انواع خرپا برای سقف شیروانی

 

خرپا ی تک تیرک یا شاه تیر ( King Post Truss)

در اغلب مواقع این نوع خرپا را از چوب می‌‌سازند اما می‌‌توان ترکیبی از چوب و فولاد را در ساخت آن به کار بست، تصمیم بر عهده آرشیتکت و سازنده ساختمان است. حداکثر دهانه این نوع ٨ متر می‌‌باشد، لذا برای ساختمان‌های مختلف علی الخصوص خانه‌های کوچک عالی و مناسب هستنند.

خرپا ی پرات ( Pratt Truss)

یقیناً یکی از محبوب‌ترین خرپا های فولادی به شمار می‌‌رود و می‌‌توان گفت گزینه‌ای کاملاً اقتصادی و مقرون به صرفه است. ویژگی‌های جالب توجه و قابلی دارد که همه آن‌‌ها را مدیون تحمل بارهای کششی اعضای عمودی و تحمل تنش‌های فشاری اعضای قطری خود می‌‌باشد. دهانه این آنها بین ٦ تا ١٠ متر است.

خرپا ی دستک‌دار یا عصایی (Queen Post Truss)

این خرپا به گونه‌ای طراحی شده که پایدار، قابل اطمینان و در عین حال ساده باشد، با توجه به تنوع بسیارش می‌‌توان آن را در هر زمان و مکانی اجرا کرد. دهانه آن مطلوب و مناسب و در حدود ١٠ متر است، طراحی ساده‌اش سبب شده که در طراحی انواع و اقسام ساختمان‌‌ها بتوان جایی برای آن پیدا کرد.

خرپا ی هاو (Howe Truss)

در ساخت این نوع تلفیقی از چوب و فولاد به کار رفته و سازه‌ای زیبا و جذاب با طراحی خاص و منحصر به فرد پدید آورده است. می‌‌توان گفت تقریباً تمامی بخش‌های آن چوبی است و فقط اعضای عمودی یا کششی خرپا از جنس فولادند تا سازه تقویت شده و دوام و استحکام آن تضمین شود. دهانه آن بسیار عریض است که بین ٦ تا ٣٠ متر را پوشش می‌‌دهد و به همین خاطر می‌‌توان آن را در طیف وسیعی از پروژه‌‌ها به کار گرفت.

خرپا ی چتری (Fan Truss)

طراحی این نوع بسیار ساده بوده و از فولاد ساخته میشود. در این حالت خاص، خرپا شکل متقارنی به خود گرفته که اصطلاحاً آن را خرپای فینک (Fink) می‌‌نامند. قوس‌های فوقانی به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده تا تیرک‌های اتصال را به بهترین نحو تقویت کنند و این مهم‌ترین ویژگی خرپا ی چتری به شمار می‌‌رود. دهانه آنها در حد متوسط و بین ١٠ تا ١٥ متر می‌‌باشد.

خرپا سقف شیروانی
آهنکشی خرپا
خرپا سقف شیب دار

 

کاربرد خرپا:

خرپاها از کارآمدترین و رایج‌ترین فرم‌های سازه‌ای هستند که در انواع ساختمانها به کار می روند. ساختمانهای خرپایی، در مقابل نیروهای واردآمده مقاومت بسیاری دارند و از لحاظ اقتصادی نیز ساختن آنها مقرون به صرفه است.

از مهم ترین مراحل در اجرای سقف شیبدار آهن کشی است است که توسط خرپا انجام میشود. به اینصورت که ابتدا خرپا روی ستون های ساختمان قرار داده میشود و سپس سقف شیروانی روی آن نصب ‌شود.

کار را به کاردان بسپارید؛ گروه آترین سازه با بیش از یک دهه سابق درخشان در ساخت و اجرای سقف شیروانی، آلاچیق، سقف ویلا، خرپا، سردرب، سوله و با به کارگیری افراد متخصص و مجرب آماده خدمت رسانی به همشهریان گرامی در کوتاه ترین زمان میباشد.